Mokatubakas – mõju suuõõnele ja hammastele

Tubakatoodete kahjulikust mõjust tervisele ja välimusele on räägitud aastakümneid. Pole ühtegi organit, mida tubakakeemia ei kahjustaks. Ekslikult on aga hakanud levima müüt, et mokatubakas on sissehingatavatest tubakatoodetest tervist vähem laastavam.

Mokatubakas on eriti noorte seas muutunud väga populaarseks, sest seda peetakse ohutuks alternatiiviks sigarettidele. Samuti on mokatubaka kasutamist lihtsam varjata – puuduvad välised tundemärgid nagu kollakaks muutunud sõrmed ja ebameeldiv lõhn.

Tubaka tarvitamise terviseriskid

Tubakainfo veebileht ei hoia terviseriskide loetlemisel end tagasi.

Tubakas on kantserogeense toimega, põhjustades vähki vähemalt 12 erinevas kehapiirkonnas. Tubaka tarvitamine põhjustab 40% südame-veresoonkonnahaigustest (infarkt, insult), 80% kroonilisest obstruktiivsest kopsuhaigusest ja 90% kopsuvähist. Tubakatarvitamist peetakse maailmas suurimaks surmade põhjustajaks.

Tubakakeemia kahjustab pea kõiki meie organeid:

 • Suuõõs: igemepõletikud, hambakatt, suuõõnevähk
 • Süda ja vereringe: vererõhu ja pulsi tõus, gangreen, infarkt, insult
 • Hingamisteed: bronhiit, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus, kopsuvähk
 • Suguorganid: impotentsus, viljatus, vähenenud libiido, loote arenguhäired
 • Välimus: naha kiire vananemine, haprad juuksed, kollased hambad ja küüned, akne
 • Psüühika: keskendumisraskused, närvilisus, mäluprobleemid, peavalu
 • Rakukahjustused: mutatsioonid rakkude DNAs, tekivad kasvajad

Suitsetamise mõju suule

Meie hambaarstidena oleme enim tunnistajaks neile probleemidele, mida tekivad regulaarselt suitsetava inimese suus.

Tubakatarvitaja igemed on ärritatud ja haiged. Tubakatarvitamisest põhjustatud igemete haigused nagu igemepõletik, hambajuureümbrisepõletik ja bakteriaalne katt võivad põhjustada:

 • igemete paistetust, valulikkust
 • kergesti tekkivat veritsust
 • igemete taandumist hamba kaelalt
 • hammaste lagunemist ja väljalangemist, maitsetundlikkust

Tubakatarvitamine tõstab suuõõnevähi ohtu, mis võib tekkida kas huultel, keelel või põskede sisekülgedel, samuti kõris, neelus ja kurgumandlitel. Huulevähk ja keelevähk on agressiivsed ja kiiresti arenevad vähivormid. 90% nendest vähijuhtudest on otseselt seotud tubaka tarvitamisega.

Suitsetamisest loobumisel väheneb hambakatt. Samuti väheneb ca 4 korda risk haigestuda suuõõnevähki.

Mokatubakas
Mokatubakas asetatakse ülahuule ja igeme vahele, kus see on püsivas kontaktis limaskestaga, tekitades suuremat sõltuvust.

Mis on mokatubakas?

Mokatubakas ehk huuletubakas ehk tups ehk snus on suukaudseks kasutamiseks mõeldud jahvatatud tubakas. See on lahtine niiske pulber, mis vormitakse näppude vahel kuulikeseks või on pakendatud teekotikesega sarnanevasse ümbrisesse.

Kõige tavapärasem snus’i tarbimisviis on selle asetamine ülahuule alla, mida võib seal hoida mõnest minutist kuni mitme tunnini, sõltuvalt harjumusest.

Miks on mokatubakas kahjulik?

 • Kõrgema nikotiinisisalduse tõttu tekitab mokatubakas suuremat sõltuvust kui suitsetamine. Kuna huuletubakas on limaskestaga püsivamas kontaktis, jääb nikotiin inimese organismi kauemaks ning selle tase on ühtlasem kui tavasigarette suitsetades.
 • Mokatubakas oleval nikotiinil on veresooni ahendav ja stimuleeriv toime, mistõttu on selle tarvitamisel suur risk ärevushäirete ja südamehaiguste tekkeks.
 • Mokatubakas sisaldab ligi 2000 keemilist ühendit ja üle 20 vähki tekitava aine. Muuhulgas võib see põhjustada suuõõne vähki.
 • Samuti tekitab mokatubakas igemehaigusi ja hammaste lagunemist, hävitab hammaste kinnituskudesid kuni hammaste väljalangemiseni. Kolmel neljast huuletubaka tarvitajast esineb suuõõne kahjustusi. Pideval huuletubaka tarvitajal on hambad ühtlaselt kollakaspruunid või isegi mustad ja katuga kaetud. Tekib halb hingeõhk.

Vastupidiselt levinud arvamusele ei ole mokatubakas hea alternatiiv suitsetamisele või suitsetamisest loobumisele. Mokatubaka tarvitamisel kujuneb nikotiinisõltuvus välja veelgi kiiremini ja tugevamalt Sellest loobumisel võib inimene hakata aga suitsetama sigarette veelgi suuremas koguses kui varem.

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee