5 levinud viga, millega suvel oma hambaid kahjustame

Suvi on kaua oodatud puhkuste aeg, mil toimetamist ja ringisõitmist on palju. Ei ole midagi imestada, et kipume siis mõningaid asju unustama või neile vähem tähelepanu pöörama. Nii ka hammastega. Millised on 5 levinud viga, mida suvel teeme ja mis meie hammastele sugugi ei meeldi?

Liigne suhkru tarbimine

Üks suhkrurikas maiustus, mida läheb kuumadel suvepäevadel ohtralt, on jäätis. Kuid suvi on puhkuste hooaeg, mil naudime ka muud head-paremat, mis võib maitsta hästi, aga kahjustada meie hambaid. Suhkur toidab suus olevaid baktereid, moodustades hambakattu ja tekitades hambaauke. Selle vältimiseks oleks parim piirata suhkru tarbimist, pesta hambaid pärast suhkrurikaste toitude söömist või vähemasti loputada suud veega, et suhkrujääke hammastelt vähemaks saada.

Rohke happeliste jookide joomine

Suvised lemmikjoogid nagu mahlad, limonaadid, energia-ja spordijoogid sisaldavad palju hapet, mis võib aja jooksul hambaemaili õõnestada. Seda juhul, kui tarbid neid liiga suurtes kogustes. Hambaemail on hammaste välimine kiht, mis kaitseb neid lagunemise eest, ja kui see kulub, võib see kaasa tuua hammaste tundlikkuse, hambaaugud ja muud hambamured. Kui tarbid happelisi jooke, kasuta kõrt, et minimeerida kokkupuudet hammastega, ja loputa seejärel suud veega. Plastikust kõrte kasutamine ei ole küll enam “in”, aga paberist, puidust jm loodussõbralikumast või taaskasutatavast materjalist kõrred on suvejookide lahutamatud kaaslased.

Vähene vee joomine

Dehüdratsioon ehk vedelikupuudus on suvekuudel tavaline probleem, mis võib kaasa tuua halva enesetunde, kuid see võib kahjustada ka meie hambaid. Sülg on vajalik tervete hammaste säilimiseks, kuna see aitab neutraliseerida happelist keskkonda suus. Vedelikupuuduse korral eritab suu vähem sülge, mis muudab hambad haavatavaks lagunemise suhtes. Selle vältimiseks joo päeva jooksul rohkelt vett ning võimalusel hoidu magusatest ja happelistest jookidest.

Rutiinse suuhügieeni hülgamine

Suvepuhkus on aeg lõõgastumiseks, kuid oluline on mitte unarusse jätta oma suuhügieeni rutiini. Harjamise või hambaniidi kasutamise vahelejätmine võib põhjustada hambakatu ja bakterite kogunemist suhu, mis võib kaasa tulla halva hingeõhu, hambaaugud või koguni igemehaigused. Pese kindlasti hambaid vähemalt kaks korda päevas ka suvel. Kasuta regulaarselt hambaniiti ja antibakteriaalset suuvett, et suu oleks puhas ja terve.

Hambaarsti visiitide vahelejätmine

Hammaste kontroll on suutervise seisukohast hädavajalik ja oluline on hambaarsti visiite mitte vahele jätta ka suvekuudel. Regulaarsed visiidid aitavad varakult avastada hambaprobleeme ja vältida nende tõsisemaks muutumist. Lisaks aitab korralik hammaste puhastus suuhügienisti juures eemaldada hambakatu või hambakivi, mida võib olla endal raske märgata. Kui tead, et oled suundumas pikemale puhkusele, planeeri hambaarsti visiit aegsasti enne seda.

Vältides neid levinud vigu, hoiad oma hambad tervete ja säravatena ka suvel ega pea puhkust katkestama ootamatu ebameeldiva hambamure tõttu.

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee