Suutervis kui meie hea tervise alus

Teadlik ja tervislik toitumine on saamas aina enam osaks meie elust ja elustiilist. Aina enam kuuleme toitumisspetsialiste ütlemas “sa oled see, mida sa sööd”. Nii nagu õige toitumine aitab hoida ja turgutada meie tervist, on suu, mille kaudu me sööme, oluline kogu meie üldtervise seisukohast. “Sinu suu on sinu keha peegel,” ütlevad hambaarstid. Düsbalanss suus võib kaasa tuua haigusi terves kehas.

Meie suus elavad silmale nähtamatud mikroskoopilised elusorganismid. Erinevad baktereid kasvavad kõikjal suus – hammastel, hambakaelal igemevaos, keelel ja mujal limaskestal. Suurem osa neist on meie normaalse mikrofloora osa, mis kaitseb suuõõne limaskesta erinevate haiguste, sh seenhaiguste, bakteriaalsete põletike ja isegi kasvajate eest.

Teatud soodsatel tingimustel võivad bakterid hakata hambaid ja igemeid kahjustama, põhjustades igemepõletikku ja hammaste lagunemist, aga ka probleeme teistes kehapiirkondades ja elutähtsates organites. Suu mikrobioota, nagu kogu seedekulgla floora, on oluline inimese immuunsüsteemi osa, mille tasakaalu rikkumise tagajärjeks on haigestumine.

Bakterite tasakaalu suus mõjutavad peamiselt toitumis- ja hügieeniharjumused, aga ka süljeomadusi mõjutavad üldhaigused, stress ja muud tegurid.

Haigused, mis mõjutavad suutervist

Üks enamlevinud haigus, mis pikalevenimise korral võib mõjutada hammaste ja igemete tervist, on nohu ja kurguvalu. Pikalt kestev nohu ja suu kaudu hingamine toob kaasa suukuivuse ja vähenenud süljeerituse, mis soodustab igemehaiguste ja hammaste lagunemise riski. Pikaaegne ja pidev suuhingamine võib omakorda tekitada häireid hammaste asendis ja reastumises.

Diabeediga inimesed on tõenäolisemalt kimpus igemehaigustega. Ka ravist paranemine võib olla aeglasem. Näiteks hamba väljatulemise või eemaldamise korral võib igemepesa paranemine kauem aega võtta.

Neeruhaigusega kasvab risk suuõõne terviseprobleemide tekkeks nagu igemehaigused ja halb hingeõhk. 

Veresoonkonnahaigused põhjustavad verevarustuse häireid suuõõnes ja võivad olla igemehaiguste tekkimise üheks põhjuseks ja ka vastupidi. 

Suutervis on mõjutatud ka kilpnäärmehaiguste, epilepsia, krooniliste soolepõletike, Parkinsoni tõve ja mitmete muude krooniliste ning autoimmuunsete haiguste puhul, mille kohta on põhjaliku kokkuvõtte koostanud Tartu Ülikooli stomatoloogia üliõpilased dr. Veiko Vengerfeldti juhendamisel.

Ka paljud ravimid, nii retsepti- kui käsimüügiravimid, võivad põhjustada suukuivust ja sellest tingitud suuterviseprobleeme.

Haigused, mis võivad alguse saada suust

Võimalik on ka vastupidine olukord, kus tasakaalust väljas olev suu mikrobioota ja ravimata suuõõne haigused võivad põhjustada või soodustada muid terviseprobleeme ja isegi tõsiseid haigusi. Virtuaalkliiniku artikkel toob välja üllatavad haigused, mis algavad suust.

Inimese süljenäärmed toodavad kuni poolteist liitrit sülge päevas. Süljega koos neelab inimene alla ka suus elavaid baktereid, millest osa hävineb maomahlas ja osa võib häirida soole mikrofloorat, viies halvemal juhul kroonilise soolepõletikuni.

Mitte kõik bakterid ei jõua aga soolde läbi mao. Levinud suuõõne bakter F. nucleatum, mis on käärsoolevähi tekke riskifaktoriks, liigub läbi vereringesüsteemi ja kleepub käärsoole kasvajarakkude külge. Selle bakteri kõrge tase suus on seotud igemehaiguste ja kaariesega.

Kahjustatud, puuduvate või valulike hammastega võib tekkida harjumus või alateadlik valik vältida tahkeid toite, mida on raskem närida. Neil inimesel on suurem risk kaalutõusuks või rasvumiseks, mille üheks põhjuseks on töödeldud ja sageli mitte kõige tervislikuma toidu valimine.

Lapseootel emad peavad jälgima ja vajadusel konsulteerima suutervise osas hambaarstiga, sest krooniline suuõõne põletik (sh periodontiit ehk hammast ümbritsevate kudede põletik) võib olla enneaegse sünnituse ja lapse väikese sünnikaalu põhjuseks. Selleks saavad lapseootel naised ja alla üheaastaste laste emad Haigekassalt (Tervisekassalt) ka tavapärasest suuremat hambaravihüvitist (85 eurot aastas). Suutervishoiust ja hambaravist raseduse ajal saad lugeda meie varasemast blogipostitusest.

Veelgi tõsisemateks terviseprobleemideks, mis võivad teatud tingimustel alguse saada vereringesse sattunud suus elavatest bakteritest, on suurenenud südamehaiguste ja insuldi risk. Samuti võib krooniline igemepõletik soodustada astma ja kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse kulu süvenemist. Seoseid on leitud isegi suutervise ja dementsuse vahel.

Suutervis ja enesehinnang

Terved hambad ei ole olulised mitte ainult organismi hea füüsilise tervise, vaid ka vaimse tervise ja sotsiaalse heaolu seisukohast. Katkiste hammaste tõttu võib kannatada ka psüühiline tervis, sest puuduvad või inetud hambad ja halb hingeõhk alandavad enesehinnangut. Nii lõpetavad katkiste hammastega inimesed sageli naeratamise, püüavad rääkides varjata oma suud või võimalikult vähe suhelda.

Hea suutervis kogu organimi huvides

Ülal toodut kokku võttes tuleb tõdeda, et hammaste tervis ei ole oluline vaid ilu pärast, vaid seda tuleb hoida kogu organismi füüsilise ja vaimse tervise huvides.

Kõige lihtsam viis tagada hammaste tervis on hoida õiget suuhügieeni ja külastada kord-paar aastas hambaarsti ning suuhügienisti. Suus toimuv võib hambaarstile märku anda ka mõnest muust tervisehädast, millest patsiendil endal ei pruugi aimugi olla.

Sinu suu on sinu keha peegel. Terve suu ja terve keha käivad käsikäes.

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee