Varajane ortodontiline ravi

Eelmises postituses kirjutasime hambusanomaaliate tekkepõhjustest ja ravist ning mis vanuses peaks lapsega minema ortodondi juurde kontrolli. Seekord vaatleme, millal on vajalik varajane ortodontiline ravi.

Lapsega peaks minema ortodondi juurde hambumust üle vaatama 7-8 aasta vanuselt. See on sobiv iga esmaste hambumushäirete ja lõualuude asendi kontrolliks ning hindamaks varajase ravi vajadust.

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Varajane ortodontiline ravi on vajalik, kui:

  • Üla- või alalõualuu asetseb liiga ees või liiga taga.
  • Ülemised esihambad on tugevalt ette kaldunud.
  • Ülemised ja alumised hambad ei käi kokku või puutuvad vales asendis kokku.
  • Suure ruumipuudusega hambakaares, ülemine hambakaar on kitsas.
  • Jäävhamba lõikumine on takistatud.
  • Lapsel on raskusi söömise ja hammustamisega.

Hambumuses võivad olla tekkinud ortodontilist ravi vajavad muutused, kui:

  • Piimahambaid on varakult eemaldatud.
  • Laps hingab suu kaudu või on suu harjumusest pidevalt lahti vajunud.
  • Sõrme imemise, vale keele asendi ja neelamise korral.

Varajase ravi eesmärk on luua eeldused lõualuude normaalseks kasvuks ja arenguks. Sellele võib järgneda hiljem ravi II etapp, jäävhammaste lõikumise järgne hambumuse parandamine breketitega.

Varajase ravi perioodil on lapse lõualuud veel kujundatavad ja luuühendused elastsed. Selle tõttu toimivad mitmed raviaparaadid kiiremini ja tõhusamalt kui hilisemas eas.

Ravi vahendid

Varajases ravis kasutatakse väga erinevaid ortodontilisi aparaate. Need võivad olla kas suust eemaldatavad või hammastele püsivalt kinnitatud. Ravi ajastuse ja vahendite osas annab soovituse ortodont.

Hambumusega seotud probleemide lahendamise aeg ja vahendid on iga lapse puhul individuaalsed. Sageli ortodont vaid kontrollib vahetuva hammaskonnaga last 6-12 kuu tagant ning soovitab ravi alustada alles kõikide jäävhammaste lõikudes.

Ortodont kontrollib ka muid hambumusega seotud funktsioone. Hingamise, neelamise, kõnehäire jms probleemidega lapsed suunatakse edasi vajaliku erialaspetsialisti juurde.

Ravi maksumus

Väga raskete lõualuude asendiprobleemide ja hambumushäirete korral tasub kuni 19 aastaste laste ravi eest Eesti Haigekassa. Esimesel visiidil ütleb ortodont, kas lapsel on haigekassa poolt tasustatav diagnoos ja kas arstil endal on leping haigekassaga.

Suurem osa hambumuse häiretest on vähem tõsised ning ravi eest peab tasuma perekond ise. Ortodont teeb vajaliku diagnostika ning seejärel saab ta anda infot ravi võimaluste ja maksumuse kohta.

Allikas: Suukool, Eesti Ortodontide Selts


NB!

K3 Hambaravis kohapeal ortodonti ei ole. Küll aga annab hambaarst alati märku, kui on põhjust pöörduda hammaskonna arengu ja kasvu kontrolliks ortodondi juurde. Ortodondi järjekorrad Eestis võivad olla väga pikad (isegi 2 aastat). Seepärast on väga oluline avastada hambumusprobleemid võimalikult varakult.

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee