Mida teha, et laps ei kardaks hambaarsti külastust?

Arstidega seondub palju hirme, eriti väikestel lastel, kes ei tea, mida oodata. Ka lapsega hambaarstile minek ei ole siinkohal erand. Anname nõu, kuidas neid hirme maandada ja muuta hambaarsti visiit meeldivaks. Meie kliinikus on lapsed väga hoitud ja oodatud.

Alusta varakult

Hambaarsti külastamistega tasub varakult alustada. Kahjuks jõuavad lapsed esimesele hambaarsti külastusele sageli alles siis, kui on tekkinud juba mõni hambamure – enamasti valutav hammas. Paratamatult hakatakse sellisel juhul hambaarsti seostama millegi negatiivsega – hambavaluga. 

Et seda ei juhtuks, soovitame lapse suuõõne läbivaatusele tulla juba esimesel eluaastal pärast eeshammaste suhulõikumist. Kindlasti peaks esimene pöördumine hambaarsti poole olema toimunud ajaks, kui kõik piimahambad on suhu lõikunud (2.–2,5. eluaastal). Nii harjub laps hambaarsti juures käima ilma, et hambavalu teda kiusaks.

Esimesed külastused on mõeldud pigem tutvumisena – hambaarst seletab sõbralikult, mida hambaarsti juures üldse tehakse, kuidas näiteks liigub üles-alla ravitool jne.

6. eluaastaks vajab iga teine laps hambaravi (58% lastel on hambaaugud).

Tervisekassa uuring

Selgita rahulikult

Lapsele tuleks rahulikult selgitada, miks hambaarsti juurde minnakse ja miks üleüldse on vajalik igapäevane korralik hammaste eest hoolitsemine. Jutusta oma lapsele, et hambaarst loeb üle tema hambad, vajadusel teeb tema hammastest mõned pildid (röntgenpildid) ja puhastab hambaid spetsiaalse hambaharjaga.

Täidiseid ja muud ravi tehakse esimesel visiidil harva. Seda kahel põhjusel. Esiteks soovime lapsele tutvustada meie hambaravikabinetti kui sõbralikku, mitteohustavat kohta ning hajutada mõningaid võimalikke hirme, mis teda valdavad. Teiseks, kuna me ei tea eelnevalt, millist ravi laps vajada võib, on meil raske sobivat aega planeerida.

Kui sinu laps küsib sinult külastuse kohta küsimusi, millele sa ei tea vastust, ütle talle ausalt: “Ma ei tea, aga kui kohale jõuame, saame seda hambaarstilt koos küsida.”

Kindlasti tasuks enne hambaarsti juurde minekut vältida vastupidist efekti loovaid väljendeid nagu “ära karda”, “arst ei tee haiget”, “ei ole midagi hirmsat”. Kui oled ise lapsena tundnud või tunned siiani ärevust hambaarsti visiidi ees, püüa seda lapsele mitte välja näidata. Lapsed võtavad sageli oma vanemate ärevuse üle ja väljendavad seda enda omana.

Loo head mälestused

Peale hambaarsti visiiti plaani lapsega teha midagi toredat. Nii saad kindel olla, et sellest päevast jäävad lapsele positiivsed mälestused. Kuna kooliajal on raske sellist päeva leida, mil on piisavalt aega kõike rahulikult teha, sobib hambaarsti külastamiseks hästi näiteks suvevaheaeg. See on piisavalt pikk, et mahutada sinna nii lõbusad koostegemised kui ka need, mis lihtsalt peab tehtud saama.

Enneta

Hambamurede ennetamiseks ning tekkivate probleemide kiireks lahendamiseks ootame lapsi kontrolli vähemalt 2 korda aastas, kui hambaarst ei ole andnud teistsugust soovitust. Kindlasti tasub hambaarsti juures käia ka hambavalu puudumisel – nõnda saab hambaarst pidevalt jälgida suu seisukorda.

6-aastane patsient Noora dr. Kristel Ellervee vastuvõtul

Lapsega hambaarstile
Lapsega hambaarstile
Lapsega hambaarstile

“Olen rõõmus, et meil on võrratu hambaarst, kes oskab lastega rahulikult ja hoolivalt tegeleda. Meil on kodus kombeks, et ühel korral kahest aitab lapsevanem lapsel hambaid pesta (tavaliselt õhtuti), et olla kindel, et kõik saab puhtaks. Ja ma tõesti vaatan lapsele seejuures iga päev suu sisse. Sellest hoolimata on mul jäänud märkamata hambakivi esihammaste tagaküljel, kuhu on raske näha, ja väike auk tagumises kuuendas jäävhambas igemepiiril, sest osaliselt on see hammas veel lõikumata. Vähim, mida lapse rõõmsa naeratuse nimel teha saan, on käia temaga 2 korda aastas hambaarstil, eriti hammaste vahetumise perioodil. See on ju tasuta, kui pisike 5€ visiiditasu välja arvata.”

Noora ema Kairi

Tule lapsega hambaarstile

K3 Hambaravis on oodatud nii suured kui väikesed patsiendid. Lastega tegelevad meil aeg-ajalt kõik arstid, kuid meil on ka arst, kes on just laste hambaravile spetsialiseerunud – dr. Inna Tsõmbalova.

Dr. Inna Tsõmbalova

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee