Kui tihti peaks vahetama hambaharja?

Et hambahari oma eesmärki täidaks ja hambaid tõhusalt puhastaks, tuleb see hoida töökorras. Selgitame, miks hambaharja regulaarne vahetamine vajalik on ning kas tavalise ja elektrihambaharja vahel on selles suhtes erisusi.

Miks on hambaharja vahetamine oluline?

Nagu kõik regulaarses kasutuses olevad esemed, kulub ka hambahari. Hambahari kaotab kasutades elastsuse, selle harjased deformeeruvad ja muutuvad ebaühtlaseks. Kulunud harjased, mis osutavad igaüks eri suundades, ei jõua ühtlaselt hambapinnani ja see jääb korralikult puhastamata. Puhastamata hambapind on aga suurepärane pinnas bakterite levikuks ja kaariese tekkeks.

Seetõttu tuleks hambahari välja vahetada keskmiselt iga 2-3 kuu tagant. Samas ei ole see kõigi puhul nii ja sõltub sellest, kuidas hambaharja kasutatakse. Mõned inimesed harjavad hambaid nii tugevasti, et nende hambahari kestab vaid mõne nädala (sellisel juhul tuleb muuta hammaste pesemise tehnikat). Teistel kestab hari kauem, sest hammaste pesemisel ei kasutata tugevat survet.

Vahel võib hambahari pealtnäha korralik välja näha ka 3 kuu möödudes. Siiski on oluline meeles pidada, et isegi juhul, kui hambahari ei näe kulunud välja, võib hari kaotada puhastusomadusi ning koguda endasse mustust ja baktereid.

Miks tuleks hambaharja vahetada pärast haigusi?

Hambaharja tuleks vahetada viirus- või bakteriaalsest infektsioonist taastumise järel, nii takistad bakterite kandumist edasi ja väldid olukorda, kus nakatunud hambaharja tõttu võib haigus naasta. Seejuures pole vahet, kas oled põdenud tavalist nohu või mõnda muud nakkushaigust.

Miks tuleks hambaharja vahetada pärast suuhügienisti külastust?

Hambaharja vahetus on soovituslik ka peale suuhügienisti külastust, kui oled lasknud hambaid näiteks soodapesuga puhastada või hambakattu eemaldada. Vastasel juhul on tegemist aja- ja rahakuluga, sest bakterid sinu vanalt harjalt tulevad koheselt uuesti hammastele kurja tegema.

Kuidas hambaharja õigesti hooldada?

Hambahari on oluline kaitsevahend bakterite vastu, mis põhjustavad igemehaigusi, hammaste lagunemist ja halba hingeõhku. Et hambahari ise püsiks puhas ja bakterivaba, hoolda seda järgmiselt:

  • Loputa hambahari iga kasutamise järel hoolikalt voolava vee all ja aseta see topsi harjased ülespoole, et hari saaks õhu käes kuivada. Ära sulge hambaharja plastikust kattega. Need ümbrised on mõeldud ainult hambaharja kaitseks transportimisel. Hambaharja pidev hoidmine sellise katte all takistab hambaharja täielikku kuivamist ja loob bakteritele ideaalse kasvukeskkonna.
  • Kasuta iga pereliikme hambaharja jaoks eraldi hoidjat või sellist topsi, milles igale hambaharjale on eraldi pesa. Vastasel juhul võivad bakterid kanduda ühelt harjalt teisele.
  • Väldi otsest kontakti hambaharja ja teiste pindade vahel. Selleks võid hoida hambaharja kapis või sahtlis.
  • Kasuta ainult enda hambaharja ja ära jaga oma hambaharja teistega.
Elektiline hambahari - kui tihti vahetada otsikuid?

Kui tihti vahetada elektrilise hambaharja otsikuid?

Elektrilised hambaharjapead puhastavad hammaste pinda kiiresti pöörlemise või vibreerimisega. Kui tavalist hambaharja peab vahetama vähemalt iga 3 kuu tagant, siis sama reegel kehtib ka elektrilise hambaharja otsikute suhtes.

Et meeles pidada, millal on õige aeg otsikut vahetada, on üks suuremaid elektriliste hambaharjade tootjaid Philips teinud kasutajate elu lihtsamaks. Nimelt on Philips Sonicare hambaharja otsiku eesosas kaks sinist indikaatorharjakest, mis uuena on sinised, ent kulununa muutuvad valgeks. Kus need harjakesed täpsemalt asuvad, vaata Hammas32 postituses olevalt pildilt.

Kuidas meeles pidada, millal hambaharja vahetada?

Kolm kuud võib mööduda märkamatult ja meile võib tunuda, et alles sai uus hambahari soetatud. Mõned lihtsad nipid, kuidas hambaharja vahetust meeles pidada:

  • Vaheta oma hambaharja igal aastaajal: talvel, kevadel, suvel ja sügisel. Kalendaarselt kestavad need täpselt 3 kuud.
  • Vaheta hambaharja puhkusele minnes või igal pühadeperioodil. Nii annad puhkusele värske alguse.
  • Vaheta hambaharja, kui ostad hambapastat. Hambapasta ostmist on keeruline edasi lükata – kui see on otsas, vajad uut. Ostes hambapastaga koos ka uue hambaharja, ei lähe vahetamine meelest.

Hoolitse oma hammaste ja igemete eest, hoides hambahari värskena! Regulaarsus on oluline nii hammaste pesemisel kui ka hambaharja vahetamisel. Lisaks toetab hammaste tervist tervislik toitumine ja hambaarsti külastamine 1-2 korda aastas.

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Tasuta hambaravi Tervisekassa rahastusel
Hambaravi soovitused

Kellele kehtib tasuta hambaravi?

Teatud juhtudel on Eestis võimalik saada tasuta hambaravi. Tervisekassa on seadnud kindlad kriteeriumid, millele inimese

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Suuhügieen

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suuhügieen

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Laste hambaravi

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Laste hambaravi

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

suuhügieen
Suuhügieen

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee