Igemehaigused. Mida nende ennetamiseks ise ära teha?

Kas teadsid, et enamasti tekivad igemehaigused puuduliku suuhügieeni ja valede hügieenivõtete tagajärjel? Juba ilmnenud igemeprobleemi ravist moodustab õige suuhügieen 75% ning arstiabi vaid 25%. Seega saab igemehaiguste ennetamiseks ja nende arengu takistamiseks väga palju ise ära teha, mis on patsiendi vaatevinklist igati positiivne.

Millised on igemehaiguste riskitegurid?

Nagu juba öeldud, saavad igemehaigused enamasti alguse puudulikust suuhügieenist ja valedest hügieenivõtetest. Seega ära tee endale liigset muret, kahtlustades koheselt raskemaid üldhaigusi, millega igemepõletik kaasneda võib (huvi korral leiad need loetletuna meie lehelt “Лечение заболеваний дёсен“).

Osa inimestest haigestub igemehaigustesse hoolimata heast suuhügieenist geneetilise eelsoodumuse tõttu. Igemeprobleeme võib rohkem esineda puberteedieas ja raseduse ajal.

Üks peamisi haiguse tekkimise ja arenemise riskitegureid on suitsetamine. Suitsetaja igemed on pidevas hapnikuvaeguses ja seega tekib ideaalne keskkond, kus saavad elutseda hapnikku mittevajavad bakterid.

Kuidas toimub igemehaiguste areng?

Suures plaanis räägime igemehaiguste all kahest haigusseisundist, milleks on gingiviit ja parodontiit.

Воспаление дёсен или гингивит algab ja selle edasiarenemine sõltub hambakatu kogunemisest hammaste ümber. Kuigi see seostub otseselt suuhügieeniga, on mitmeid teisi faktoreid, mis võivad luua eelsoodumuse hambakatu kogunemiseks ning samuti selle kõrvaldamise takistamiseks. Sellisteks teguriteks võivad muuhulgas olla hambaaugud, sobimatud proteesid, ortodontilised aparaadid või lihtsalt hammaste vale asend hambakaares.

Igemepõletiku ehk gingiviidi tunnused on:

  • Изменение цвета и формы дёсен. Встречаются покраснение дёсен и отёк. При сильном отёке между дёснами и зубами могут формироваться карманы.
  • Кровотечение дёсен. Многие ошибочно считают это нормальным. Обычно оно встречается больше всего при чистке зубов, но может появиться и при соприкосновении с твердой пищей, например, яблоком. Кровь может пойти и просто так.
  • Чувство дискомфорта и боли. Это незначительный симптом, хотя иногда, при чистке зубов, дёсны могут быть болезненными. Тогда следует чистить зубы с меньшим нажимом.
  • Халитоз или неприятный запах изо рта. Обычный симптом, который вызывает неприятный вкус во рту.
  • Разрастание и язва дёсен. Хронический гингивит варьируется от незначительного изменения ткани и цвета дёсен до серьезного покраснения вместе с произвольным кровотечением.
Igemehaigused
1. Terve ige. 2. Gingiviit. 3. Parodontiit.

Gingiviidi progresseerumine sõltub otseselt suuhügieenist. Gingiviit võib edasi areneda parodontiidiks, mis on juba raskem haigus ning mida on raskem kontrolli alla saada. Parodontiidi korral hävinevad hambaid toetavad kinnituskoed, hambad hakkavad loksuma ning kukuvad välja.

Parodontiidile viitavad järgmised sümptomid:

  • Veritsevad igemed
  • Liikuvad hambad
  • Hammaste kaotus
  • Hammaste vahede suurenemine, mida varem ei olnud
  • Halb maitse või lõhn suus
  • Sügeluse tunne igemetes, mida võib leevendada näiteks hambaniidi kasutamine
  • Nüri valu lõualuus
  • Tundlikkus mälumisel
  • Tundlikkus külmale ja kuumale
  • Põletav tunne igemetes jne

Sellise põletikulise haiguse raviks on hambakatu ja -kivi ning muude mikroobide retensioonialade (hambakaaries, täidiste ülemäärad) eemaldamine ning vajadusel ka antimikrobiaalne ravi ja igemete kirurgiline korrektsioon. Haiguse prognoosi määrab patsiendi motivatsioon järgida individuaalselt talle kohandatud hügieeniprogrammi ning ka patsiendi üldtervis. 

Enneta igemehaiguseid õige suuhügieeniga

Suuhügieeni mõju suuõõne haiguste, sealhulgas hambakaariese ja kroonilise igemepõletiku kulule on suur. Katt ei eemaldu ilma mehhaanilise puhastamiseta, see tähendab, et nätsu närimine ja õuna söömine ei puhasta hambaid katust küllaldaselt. Hambahaiguste ärahoidmiseks on tähtis, et hamba igalt pinnalt eemaldataks katt hoolsalt ja korrapäraselt.

Igapäevaseks hammaste pesemiseks on vajalikud sobiv hambahari ja -pasta, hammaste vahede puhastamiseks kasutatakse vastavalt vajadusele kas hambaniiti või -vaheharja.

Et hoida õiget suuhügieeni, toimeta järgmiselt:

  • Pese hambaid 2 korda päevas, 2 minutit hommikul ja 2 minutit õhtul.
  • Enne hammaste pesemist puhasta hambavahed katust ja toiduosakestest hambaniidiga. Laiemate hambavahede korral kasuta hambavaheharjakest.
  • Pärast hammaste pesemist kasuta suuloputusvedelikku, mis aitab pärssida bakterite kinnitumist hambapindadele ja vähendab nende hulka suus.
  • Külasta vähemalt kord aastas hügieeniõde ning lase hambakatt ja hambakivi eemaldada hambaravikabinetis.

Korraliku harjamise järel tunduvad hambapinnad keelega katsudes siledad. Siledus on märgiks, et oleme edukalt eemaldanud hammaste pinnalt katu. Apteegist ja hambaarstilt saadavate hambakatu värvimise indkaatortablettidega võib kontrollida, milliseid kohti tuleks veelgi hoolikamalt puhastada.

Igemehaigused ja suuhügieen

Miks on oluline hambakivi eemaldamine?

Igemepõletikku ja hambakivi teket saab takistada hoides hammaste kõik pinnad katust puhtad. See eeldab lisaks hambaharjale ka abivahendite (hambaniidi, hambatiku või hambavaheharja) kasutamist hammaste vahede puhastamisel. Hambale moodustunud hambakivi ei eemaldu hambaharja abil. Juba moodustunud hambakivi eemaldamisega tegeleb hambaarst või hügieeniõde spetsiaalsete instrumentide abil.

Kaugele arenenud igemepõletiku ehk parodontiidi raviks tuleb eemaldada selle põhjustajad. See tähendab, et hambaarstil tuleb lasta eemaldada hambakivi ja siluda hambajuurte pinnad, takistamaks pisikute uuesti kinnitumist. Harva ostub sügaval asetseva hambakivi eemaldamiseks ja igeme õige kuju taastamiseks vajalikuks kirurgiline operatsioon.

Если указанные выше лечебные приемы не дают ожидаемых результатов или воспаление снова усиливается, то тогда обращаются к антибиотикам, воздействующим на конкретные возбудители болезни. С помощью специальных хирургических приемов можно на месте разрушенной кости нарастить вокруг зубного корня новую кость.

Kas Sul võib olla igemehaigus?

Et välja selgitada, kas Sul võib olla igemehaigus, vasta seitsmele lihtsale küsimusele. Kui vastad vähemalt ühele neist „jah“, peaksid pöörduma hambaarsti poole, et oma igemeid kontrollida.

  1. Kas igemed on turses?
  2. Kas igemed veritsevad hambaid pestes, hambaniiti või hambavaheharja kasutades?
  3. Kas igemed on taandunud ja hambad tunduvad olevat pikenenud?
  4. Kas mõni hammas on hakanud liikuma?
  5. Kas näed igemeid masseerides kollakat mädataolist vedelikku igeme ja hamba piiril?
  6. Kas hambad on asendit muutnud või hammaste vahele on tekkinud vahed?
  7. Kas keegi sinu pereliikmetest on igemepõletiku tõttu hambaid kaotanud?

Meie kliinikus abistavad Sind igemehaiguste väljaselgitamise ja raviga ning õige suuhügieeniga:

Hügieeniõde Jelena Viguro

Jagamine on hoolimine

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kõik postitused

Hambapesu abivahendid, hambavaheharjad
Гигиены полости рта

Hambapesuvahendite arsenal

Hea suutervise aluseks on regulaarne puhastusrutiin – hammaste pesemine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga.

Digitaalne hambaravi
Digitaalne hambaravi

Digitaalsed trendid hambaravis

Hambaravi on viimase kümnendi jooksul läbi teinud palju muutusi – ja me näeme neid ka

Suutervis
Гигиены полости рта

Suutervis kui meie hea tervise alus

Suutervis ei ole oluline vaid ilu pärast, seda tuleb hoida kogu organismi füüsilise ja vaimse tervise huvides.

Гигиены полости рта

Hambapesu tehnika

Kas Sina tead, milline on õige hambapesu tehnika? Suukool jagab soovitusi, mis on hästi lahti

Гигиены полости рта

Kui tihti peaks vahetama hambaharja?

Et hambahari oma eesmärki täidaks ja hambaid tõhusalt puhastaks, tuleb see hoida töökorras. Selgitame, miks

Hambaravi soovitused

Hambapasta – fluoriidiga või ilma?

Fluoriid on looduses leiduv mineraal, mis hambapastas sisalduvana aitab vältida hambaaukude teket. Liiga suurtes annustes

Лечение зубов у детей

Suuhingamine

Kui nohu ja ninakinnisus kimbutavad last sagedasti ning suu kaudu hingamisest saab harjumus, võib lapsel

Лечение зубов у детей

Varajane ortodontiline ravi

Varajane ravi on lõualuude arengut ja kasvu suunav ortodontiline ravi, mis tehakse vahetuvas hammaskonnas (kui suus on nii piima- kui ka jäävhambaid), enamasti vanuses 6-10 aastat.

Лечение зубов у детей

Millal on õige aeg minna ortodondi juurde?

Ortodontia on hambaravi eriala, mis tegeleb hammaste ja lõualuude kasvu ja arengu kõrvalekallete tagajärjel tekkinud

Протезирование

Proteesimine – mida on oluline teada?

Proteesimine on hamba või selle osa asendamine konstruktsiooniga, mille valmistamises osaleb lisaks hambaarstile ka hambalabor.

Laste hambaravi
Tööpakkumised

Hambaarst

K3 Hambaravi sõbralik kollektiiv ootab endaga liituma osalise või täiskoormusega hambaarsti. K3 Hambaravi kliinik Tallinna

Laste hammaste tervis
Лечение зубов у детей

Lapse hammaste tervis saab alguse mudilaseeas

Piimahammaste vahetumise taustal jääb üks oluline tõsiasi tihti tähelepanuta. Nimelt sõltub lapse jäävhammaste tervis tulevikus

Лечение корней

Juureravi võib aidata säilitada hamba

Juureravi ehk endodontia on hambaraviharu, mis tegeleb hambasäsi ehk hambapulbi ja juuretipu piirkonna haiguste diagnoosimise,

suuhügieen
Гигиены полости рта

Suuhügieeni ABC

Katkised hambad pole paratamatus, millega tuleb leppida. Korrapärane ning õigete võtetega suuhügieen on koos hambasõbraliku toitumisega

Hambaravi soovitused

Mis on sedatsioon?

Sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks

Digitaalne hambaravi

Täppisteadus implantoloogias

Populaarsed asjad või nähtused on väga harva tekkinud eelmisel päeval, pigem ikka aeganõudva arendusfaasi, katsetuste

Laste hambaravi
Лечение зубов у детей

Kuidas lapse hambad terved püsivad?

Kas Sa teadsid, et Sinu lapse jäävhammaste tervis sõltub tulevikus paljuski sellest, kuidas tema hammaste

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine

Hambasõbralik toitumine

Hambad hakkavad lagunema, kui toit on liiga magus, janu korral juuakse muid jooke peale vee