Laste hambaravi

Kas teadsid, et Sinu lapse jäävhammaste tervis sõltub tulevikus paljuski sellest, kuidas tema hammaste eest mudilaseeas hoolitsetud on?

Laste hambaravi

Inimese tervis on seotud hammaste tervisega. Varajane tutvus hambaarstiga ennetab kartust hambaravikabineti ees. Esimesele visiidile võib tulla juba 1–1,5 aastase lapsega, et harjutada teda uue ümbrusega ja teha profülaktiline läbivaatus. 

Tähtis on jälgida, kas lapse hambad lõikuvad õigel ajal ja asendis. Varakult hambaarsti juurde jõudes on võimalik vältida valu ja ebameeldivusi põhjustavate hambaaukude teket. Hambaarsti juures soovitame käia 2 korda aastas, sest kaaries areneb kiiresti ja märkamatult. Ka piimahambad vajavad ravi, sest piimahammaste olukord mõjutab oluliselt jäävhammaste arengut.

Nõuanded, et lapse hambad oleks terved

  • Suuhooldusega peaks alustama juba imikueas. Soovitame seda teha niipea, kui lapsel tuleb esimene hammas. Beebi hambad ei ole midagi sellist, mida kartma peaks – neid saad Sa puhastada hommikul ja õhtul (nagu ikka) väikese silikoonharja või marlitükiga. Hambapastat selleks kasutama ei pea.
  • Lapse hambad vajavad järjepidevat hoolt. Väide, et piimahambad ei vaja hooldust, ei vasta tõele. Ka piimahammastele tekib kaaries ja kuna lapse hambad vahetuvad erineval ajal, võib piimahamba kõrvale kasvavale jäävhambale kaaries üle kanduda.
  • Lapsevanemad peaksid olema kuni koolieani lapse hammaste pesu juures ja aeg-ajalt lapse hambaid ise pesema, kui selleks vajadust on (üldjuhul suhtub laps hammaste pesemisse lohakalt). Põhjus selleks on füsioloogiline: lastel areneb kooli minemise ajaks (ca 7-8 aastat) välja käeline motoorika ja ruumiline mõtlemine, mis aitab neil oma suud paremini tajuda ning selle puhastamist suunata.
  • Esimene hambaarstivisiit võiks toimuda enne lapse hammastega probleemide tekkimist. Soovitatavalt enne lapse 3-4-aastaseks saamist. Põhjus selleks on lihtne: nõnda harjub laps ära arstikabineti ja sealsete tööriistadega. Samuti sellega, et ta peab oma suud pikemat aega lahti hoidma, mis võib lapsele mõningast ebamugavust tekitada.
  • Laste menüü peaks olema tervislik ning mitmekesine ning janu puhul tuleks eelistada vett. Soovitav on vältida toidukordade vahelist näksimist, kuna see tekitab lapse suhu liigselt happelise keskkonna. Vältida tuleks ülearust maiustamist ja suhkrurikkaid jooke, kuid ka puuvilju ja kindlasti pulga- ning lutsukomme, mis lõhuvad laste hambaid. Asenda need näiteks šokolaadiga.
  • On ka asju, mida vanemad teha ei tohiks. Täiskasvanute suus on baktereid, mida beebidel (veel) ei ole, seega ei tohiks neid sinna ka lasta. Seda saad Sa vältida nii: ära söö sama lusikaga, millega Sa oma last toidad, ära musita oma last suu peale ega puhasta maha kukkunud lutti enda suus.
  • Las hammaste pesemine olla laste jaoks lõbus tegevus, mitte tüütu kohustus. Muuda hambapesu lapse jaoks mänguliseks, siis seostub nende jaoks hambapesu toredate elamuste ja kogemustega.
  • Ja kõige olulisem: ole eeskujuks. Lapsed jäljendavad enim just oma vanemaid. Geenid ei ole nii väga see, mis määravad laste suu tervise, pigem siiski perekondlik hammaste hooldamise praktika.

Leia sobiv aeg vastuvõtule.

Tere tulemast!

Ootame Sind K3 Hambaravi kliinikus!

Oled tulemas esmasele vastuvõtule?

Broneeri aeg esmasele vastuvõtule mugavalt meie online-kalendris või võta meiega ühendust!

Oled tulemas korduvale vastuvõtule?

Korduvatel patsientidel palume täita kontaktivorm või helistada kliiniku registratuuri.

Vajad abi?

Broneeri aeg esmasele vastuvõtule online.

Administraator

Praktilised näpunäited Sinu postkasti.